Významné události

Tornádo

Obcí Studnice na Vyškovsku se ve středu 19. dubna 2000 prohnalo tornádo, ve střední Evropě neobvyklý meteorologický úkaz. Mnohočetná svědectví občanů potvrzují, že škody větrem byly způsobeny skutečně tornádem, které vycházelo z bouřkového mraku. Protože se tornádo vyskytovalo na jižní straně bouřky v oblasti bez deště, byl jeho výskyt pozorovatelný i z větší vzdálenosti. Tornádo ve Studnicích, podobně jako naprostá většina těchto vírů, bylo levotočivé a svědkové odhadovali jeho průměr při zemi kolem 50 m.

Vytvořilo se asi v 17.15 SELČ a asi deset minut se jeho spodní část dotýkala země na poli jihovýchodně od Studnic. Poté se tornádo stočilo na obec, kde poškodilo 23 střech, vyvracelo stromy a přenášelo různé předměty. Po několikaminutovém působení v obci se tornádo rychle rozpadlo. Naštěstí nebyl nikdo zraněn. Byla způsobena škoda za 300.000,- Kč.

Tornáda, kterým se také někdy říká tromby, se na našem území vyskytují vzácně, nicméně téměř každý rok se objeví případy škod větrem, které ukazují dobné působení tohoto jevu. Tornádo ve Studnicích je však pozoruhodné tím, že množství i kvalita nezávislých svědectví vylučuje jakoukoli pochybnost.

660 let založení obce

V roce 2002 se konalo setkání rodáků a přátel obce Studnice při příležitosti 660 let od založení obce.